Poslovne knjige i dnevnik
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Visoka ekonomska škola, Peć-Leposavić

Sadrzaj ……………………………………………………….. 2
Uvod …………………………………………………………. 3
Poslovne knjige ……………………………………………… 3
Dnevnik ……………………………………………………… 4
Hronolosko belezenje poslovnih promena ……………. 4
Primer za prost i slozen stav ………………………….. 6
Dnevnik prodaje ………………………………………. 8
Dnevnik nabavke ………………………………………8
Dnevnik uplate ……………………………………….. .8
Dnevnik isplata ……………………………………….. 9
Opsti dnevnik …………………………………………. 9
Kopirni dnevnik ………………………………………. 9
Pomocne knjige ………………………………………………10
Glavna knjiga ………………………………………………...12
Literatura ……………………………………………………. 14
UVOD
POSLOVNE KNJIGE
Knjigovodstvo preduzeca vodi se u poslovnim knjigama.Iz poslovnih knjiga saznajemo podatke koje treba da obezbedi knjigovodstvo.One pruzaju podatke o stanju i kretanju imovine,kapitala i obaveza,prihoda i rashoda,kao i rezultate poslovanja preduzeca za odredjeni period.
Poslovne knjige mogu se voditi u vidu povezanih i nepovezanih knjiga (slobodnih listova-kartica).Poslovne knjige mogu biti i prenesene na neko od sredstava za automatsku obradu podataka,tako da se po potrebi mogu odštampati ili prikazati na ekranu.
U poslovnim knjigama treba registrovati sve knjigovodstvene promene koje nastaju poslovanjem jedne organizacije.To registrovanje vrši se hronološki tj. redom kada su nastale pojedine promene i sistematski tj. razvrstavanjem promena prema kvalitetu na koje se odnose.
Zakon o računovodstvu odredio je vrste poslovnih knjiga koje se moraju voditi,a to su:Dnevnik,glavna knjiga i pomoćne knjige(knjiga blagajne,knjiga osnovnih sredstava i druge knjige koje su potrebne radi obezbedjenja odgovarajućih podataka).
DNEVNIK
HRONOLOŠKO BELEŽENJE POSLOVNIH PROMENA
Dnevnik je jedna od osnovnih knjiga i knjigovodstvene evidencije.Naziva se jos i temeljnom knjigom,jer u neku ruku predstavlja temelj na koji se dalje radi.
Svaki poslovni dogadjaj najpre se zabeleži u jednu knjigu,odakle se kasnije može preneti u druge knjige i evidencije,pa je otuda dnevnik ranije nosio naziv prvobeležnica.Ako se to beleženje obavlja svakodnevno,formira se dnevnik koji time postaje hronološka evidencija,knjiga u kojoj su poslovni događaji registrovani onim redom kako su po vremenu i nastali.
Jednom tako evidentirane poslovne promene mogu se u bilo koje vreme dalje prenositi u glavnu knjigu i sistematizovati po jedinim knjigovodstvenim računima.Vremenom,dnevnik je dobio određeni oblik i poseban značaj,da bi kasnije,novim tehničkim rešenjem,izgubilo važnost do te mere da se danas cak postavlja pitanje njegove egzistencije,u uslovima evidencije na računarima i hronologija se postiže na drugi način.
Hronološki pregled beleženja obavljenim poslovima može da bude vrlo često neophodan i koristan,s obzirom na potrebu eventualnog rekonstruisanja,tako i vrsta poslova,obavljenih u izvesnom proteklom periodu.Pored ove potrebe,postojala je stalna težnja da vođenja knjiga samo po sebi,pruža kako licima direktno zainteresovanim u preduzećima,tako i onima koja su zainteresovana indirektno-izvesnu sigurnost u pogledu podataka koji su u pojedinim knjigama naznačeni.Na prvom mestu bilo je od važnosti odkloniti mogućnost kasnijih izmena već ubeleženih podataka u pojedine knjige (prepravljanje i sl).Smatra se da je u postavljenim zahtevima udovoljeno na najbolji mogući način,uvođenje u knjigovodstveni sistem vođenja promena hronološkim redom (iz dana u dan) svi obavljeni poslovi.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!